1989 İstanbul doğumlu Erkan Sönmez, müzik hayatına 14 yaşında davul eğitimiyle başladı. 2008 yılında Modern Müzik Akademisi davul bölümünde; Berke Özgümüş ile davul, Güç Başar Gülle ve Şevket Akıncı ile armoni, solfej ve piyano, Serdar Öztop ile prodüksiyon, Mert Medeni ile ses ve müzik teknolojileri üzerine bir senelik eğitimden sonra çeşitli popüler sanatçıların sahne performanslarında ve albüm kayıtlarında yer almaya başladı.

                  2017 yılından bu yana Erdem Sökmen Quartet ve Quintet projelerinde davul ve perküsyon çalan Erkan Sönmez, şu an kendi bestelerinden oluşan albümünü hazırlamaktadır. Caz stilinde quartet için hazırladığı sekiz parçalık albümünü 2020 yılında dinleyicileriyle buluşturmayı planlamaktadır.

                                                                                                           ———————

 

                 Erkan Sönmez, who was born in 1989 in Istanbul, started to his music career in the age of 14 with  drum education. In 2008, he studied in Modern Music Academy for a year, he trained by Berke Özgümüş in drum, by Güç Başar Gülle and Şevket Akıncı in harmony, ear training and piano, by Serdar Öztop in production, by Mert Medeni in sound and music technologies; after a year for training, he started to be a part of some popular singers’ stage performances and long playing recordings.

                 Erkan Sönmez, who has been playing drum and percussion in the projects of Erdem Sökmen Quartet and Quintet since 2017, is now working on his long playing recording that consist of his own compositions. He is planning to bring together his long playing recording with his audiences in 2020 that contains 8 songs in the jazz style, made by him for the quartet.